Kategorie bloga
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Higiena miejsca do spania dla psa – sprawdź, jak zadbać o legowisko pupila!

0
Higiena miejsca do spania dla psa – sprawdź, jak zadbać o legowisko pupila!

Jako opiekun czworonoga na pewno wiesz, jak ważna jest odpowiednia higiena Twojego psa. Regularne kąpiele, wycieranie łap po każdym spacerze – zwłaszcza jesienią i zimą czy profilaktyka przeciw pchłom i robakom to podstawa pielęgnacji zwierzęcia. Czy wiedziałeś jednak, że równie ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny miejsca do spania Twojego psiaka? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak najlepiej o nią zadbać.

Dlaczego higiena miejsca do spania zwierzęcia jest ważna?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Twój pies nie może wiecznie być czysty. A wręcz nie powinien! W końcu brudny psiak to szczęśliwy psiak. Nie oznacza to jednak, że jego miejsce do spania nie musi być higieniczne. Jest wręcz odwrotnie. Dlaczego? Na sierści Twojego pupila mogą być przenoszone niebezpieczne dla zdrowia psa drobnoustroje. Zwalczasz je, dbając o higienę swojego czworonoga. Jednak bakterie, wirusy, grzyby czy inne pasożyty mogą znajdować się również w legowisku pieska. Wystarczy, że wejdzie on na swoje miejsce do spania przed tym, jak zdążysz umyć mu łapki po spacerze. Drobnoustroje najczęściej gromadzą się na pokrowcu posłania – zwłaszcza w miejscach, takich jak ciasne zakamarki przy ściankach legowiska. Jeśli nie zadbasz o higienę miejsca do spania swojego psa, to mimo częstego mycia i innych zabiegów pielęgnacyjnych, na jego sierści wciąż będą gościć drobnoustroje. Niestety mogą one przenosić się na Ciebie i Twoich bliskich – np. podczas zabawy i głaskania pupila. Jeśli pozwalasz swojemu czworonożnemu przyjacielowi spać w swoim łóżku, bakterie, wirusy i inne niepożądane pasożyty znajdą się również tam. Niektóre z nich mogą nawet zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu. Dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny – nie tylko Twojego psa, ale również jego legowiska i innych akcesoriów.

Higiena miejsca do spania dla psa – jak o nią zadbać?

Najprostszym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów z legowiska będzie wypranie go w pralce automatycznej. Należy robić to regularnie, ale nie za często, tak aby zbyt szybko nie zniszczyć ulubionego miejsca do spania Twojego pupila. Zanim jednak zabierzesz się do dzieła, sprawdź na metce, czy posłania nie powinno się prać ręcznie. Optymalna temperatura prania legowiska to 30 stopni. Jeśli producent nie zaleca inaczej, możesz wyprać je nawet w nieco wyższej temperaturze. Jakiego detergentu użyć? Najlepiej wybrać proszek do prania przeznaczony specjalnie dla psów. Jednak jeśli nie masz dostępu do takiego preparatu, nie martw się. W tym przypadku świetnie sprawdzi się również zwykły proszek. Pamiętaj jedynie, że musi on być łagodny i hipoalergiczny – inaczej może wywołać reakcję alergiczną na skórze zwierzęcia. Najbardziej odpowiedni będzie więc proszek do prania dedykowany niemowlętom. Unikaj silnych detergentów i pachnących płynów do płukania. Mogą one podrażniać węch psiaka. Nie zapominaj, że to, co pachnie pięknie dla Ciebie, wcale nie musi być równie piękne dla Twojego pupila. Intensywny zapach może po prostu przeszkadzać zwierzęciu, co może go zniechęcić do odpoczynku w swoim legowisku.

Higieniczne posłanie dla psa – jakie wybrać?

Wiesz już, jak ważna jest higiena miejsca do spania Twojego zwierzaka i jak o nią zadbać. Teraz możesz zastanowić się, jakie legowisko będzie najłatwiej utrzymać w czystości.

Pokrowiec ma znaczenie

Wybierając legowisko, przede wszystkim upewnij się, że posłanie posiada zdejmowany pokrowiec. W przyszłości wystarczy, że wypierzesz jedynie pokrowiec, a wypełnienie tylko wytrzepiesz. Jeśli legowisko nie ma pokrowca, który możesz łatwo zdjąć, konieczne będzie wypranie całego posłania. Nie jest to dobre rozwiązanie. Podczas prania wypełnienie może się zbić i legowisko nie będzie nadawać się do niczego. Kolejnym utrudnieniem jest czas schnięcia, które może trwać naprawdę długo. Istotnym jest, aby wypełnienie było całkowicie suche podczas użytkowania. Inaczej może stać się ono wylęgarnią nowych drobnoustrojów. Nie będzie wtedy także komfortowym miejscem do spania dla Twojego psa.

Materac czy ścianki?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest konstrukcja całego legowiska. Jak już wspominaliśmy, drobnoustroje lubią gromadzić się w ciasnych zakamarkach. Takie miejsca posiadają posłania ze ściankami. Groźne bakterie, wirusy i pasożyty mogą gromadzić się przy boczkach kojca do spania dla psa. Niestety bardzo ciężko pozbyć się wszystkich drobnoustrojów z takich miejsc – dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór materaca. Szeroki wybór praktycznych legowisk o takiej formie znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Ważny jest odpowiedni materiał

Czym kierujesz się podczas wyboru legowiska? Oczywiście względem praktycznym, ale chyba zgodzisz się, że estetyka również jest ważna. Z pewnością chętniej zdecydujesz się na posłanie, które zostało zrobione ze smakiem. Niestety czasem może się zdarzyć, że po wypraniu legowisko nie będzie wyglądało tak samo, jak przed wyczyszczeniem. Materiał, z którego zrobione jest miejsce do spania dla czworonoga, po praniu może wyblaknąć lub stracić swą miękkość i sprężystość. Dlatego też zawsze sprawdzaj, czy tkanina posłania nadaje się do czyszczenia w pralce automatycznej. Taką informację znajdziesz na metce od producenta.

Wybór odpowiedniego legowiska dla psa jest bardzo ważny. W końcu to miejsce, gdzie Twój pupil będzie odpoczywał po dniu pełnym zabawy. Jeszcze ważniejsze jest jednak utrzymanie prawidłowej higieny posłania. Tylko tak jesteś w stanie zwalczyć szkodliwe drobnoustroje, które zagrażają zdrowiu zwierzęcia i człowieka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl