Kategorie bloga
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Domowe sposoby na zabawy węchowe i ćwiczenie posłuszeństwa

0
Domowe sposoby na zabawy węchowe i ćwiczenie posłuszeństwa

Choć nie możemy narzekać na nadmiar śniegu, sezon zimowy trwa w najlepsze. Niskie temperatury, wilgoć, opady i brak słońca powodują, że z reguły ograniczamy aktywności na świeżym powietrzu i więcej czasu spędzamy się w domu. Co jednak na to Twój czworonożny pupil? W końcu niesprzyjające warunki atmosferyczne wpływają również na regularność i długość jego spacerów, a więc na jego codzienne samopoczucie! Zimowy czas to idealna pora, by nieco inaczej ukierunkować psią energię. 

 

Zima to czas na zabawy z psem w domu

Niektóre psiaki uwielbiają śnieg i błoto – chętnie wychodzą na spacery i nie spieszą się z powrotem do domu. Inne psy jednak nie lubią moknąć i marznąć. I trudno się dziwić, że przekładają domowe ciepełko nad zimową pluchę. Mimo że w trakcie tych ciemnych i błotnistych miesięcy zimowych twojemu pupilowi zdarzy się pospać dłużej niż zwykle, nie oznacza to, że nie potrzebuje angażujących zajęć. W takim razie jak bawić się z psem bez częstego wychodzenia na zewnątrz, by zapewnić mu odpowiednio dużo rozrywki? 

Niektóre ruchowe aktywności sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Zabawa przy użyciu ulubionych pluszaków, zapasy czy też zabawa szarpakiem to w końcu aktywności, które spokojnie można praktykować w zamkniętej przestrzeni. Warto jednak zaplanować również zabawy z psem na inteligencję. Wysiłek intelektualny nierzadko zmęczy psa dużo bardziej niż ruch, w dodatku pełni wyjątkowo ważną rolę w jego rozwoju. Krótkie, zimne i wilgotne deszczowe dni to idealny czas, by poświęcić więcej czasu na umysłowy rozwój czworonożnego przyjaciela, a typowe domowe psie zabawy zamienić chociażby na zabawy węchowe lub ćwiczenie posłuszeństwa u psa. 

 

Zabawy węchowe z psem w domu – dlaczego są ważne?

Nos to dla psa podstawowy narząd poznawania najbliższego otoczenia. Tropienie i węszenie to z kolei zdecydowanie jedne z najważniejszych potrzeb każdego psiaka, na które na co dzień poświęca najwięcej czasu i energii. Ograniczona liczba spacerów to jednak zdecydowanie mniej interesujących zapachów. Dlatego też zwłaszcza zimą warto zadbać o to, by ta naturalna psia potrzeba była zaspokojona. Zabawy węchowe z psem w domu to świetny rodzaj umysłowego stymulowania psa, a także stałego rozwijania relacji z nim. 

posi nos

 

Zabawy węchowe w domu – przykłady

  • Szukanie – każ psu usiąść i zostać w danym pomieszczeniu. Przejdź się po domu i porozmieszczaj jego ulubione smaki w różnych miejscach. Dla ułatwienia lub utrudnienia szukania możesz potrzeć smakiem wybrane miejsca na drodze psiaka. Na hasło „szukaj” pies może zacząć węszenie i szukanie smaków. Jeśli pies nie będzie mógł samodzielnie znaleźć tych najlepiej schowanych smaków, możesz go naprowadzić. Ale nie śpiesz się z pomocą, im dłużej będzie szukał tym satysfakcja będzie większa.
  • Zgadywanie – do tej zabawy oprócz psich smaków przyda się blaszka na muffinki oraz piłeczki tenisowe lub wytłoczka na jajka i piłeczki pingpongowe. Można też zrobić kule z papieru. Do kilku wybranych zagłębień w blaszce włóż smaki – najlepiej tak, by pies tego nie widział, a następnie przykryj wszystkie otwory piłkami. Na twój znak psiak może zacząć węszenie w poszukiwaniu smaków. 
  • Trzy kubki – do tej zabawy oprócz psich smaków przydadzą się trzy papierowe lub plastikowe kubki. Posadź psa przed sobą i połóż między wami odwrócone kubki. Pod jednym z nich ukryj smakołyk, a następnie szybko zamieszaj kubkami. Na komendę pozwól psu szukać, ukrytej pod jednym z kubków nagrody.
  • Gra w butelkę – do skonstruowania tej prostej zabawki węchowej oprócz psich smaków przyda się mała plastikowa butelka oraz kawałek cienkiej szmatki lub sznurka. Do butelki wrzuć kilka smaków, a następnie włóż szmatkę tak, by jej koniec wystawał na zewnątrz butelki. Tak przygotowaną zabawkę możesz dać psu. By dostać się do smaków, psiak będzie musiał najpierw pozbyć się szmatki. Dodatkowo w butelce możesz wykonać kilka otworów, przez które mogą wypaść smaczki.

zabawa węchowa

 

Na czym polega ćwiczenie posłuszeństwa u psa? 

Posłuszeństwo u psa ma ścisły związek z tym, jaką psiak ma relację ze swoim opiekunem. Dyscyplina u psa będzie więc zależała od stosowanych metod, a więc od tego, w jaki sposób i w jakich okolicznościach nagradzamy swojego psiaka, a także jak motywujemy go do działania. Ćwiczenie posłuszeństwa ze swoim psiakiem to w efekcie nie tylko większa dyscyplina, a więc więcej luzu na co dzień. Choć zazwyczaj nie wiąże się z wyczerpującymi ćwiczeniami fizycznymi, stanowi dla psa umysłowe wyzwanie, zajmujące i angażujące zajęcie. Ćwiczenia związane z posłuszeństwem to nie tylko świetny sposób pogłębiania, a czasami także naprawiania relacji właściciela z psem, ale także jedna z najlepszych możliwych dróg do uczenia psa nowych zachowań oraz koncentrowania i wyciszania go. Ćwiczenie posłuszeństwa u psa to przygoda zarówno dla psa, jak i właściciela, która prowadzi do poprawienia relacji z pupilem i pogłębienia porozumienia między wami. 

 

Jak ćwiczyć posłuszeństwo u psa – przykładowe ćwiczenia

  • Karne metry – każ zostać psu w danym miejscu w mieszkaniu, odejdź od niego kilka metrów i połóż na podłodze smaczek. Wróć do psa i na odpowiednią komendę razem spokojnie podejdźcie do smakołyka. Pies może podnieść nagrodę tylko na twój znak (np. komenda „ok”). Jeśli w którymś momencie wyrwie się i pobiegnie, zatrzymaj go, wróćcie razem na początkowe miejsce i spróbujcie jeszcze raz. By nie pozwolić na to, by pies nagrodził się sam, bez twojego wyraźnego pozwolenia, dobrze, by druga osoba zabrała smakołyk w odpowiednim momencie, a jeżeli ćwiczysz samemu tylko z psem możesz użyć smyczy do zatrzymania go.
  • Mijanie – każ zostać psu w danym miejscu w mieszkaniu, kilka metrów od niego połóż na ziemi smaka, a następnie sam oddal się o kilka metrów, tak, byście stanowili trzy wierzchołki trójkąta. Przywołaj psa do siebie odpowiednią komendą i dopiero kiedy podbiegnie do ciebie, omijając smaczek, razem podejdźcie po nagrodę. Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu dobrze, by druga osoba zabrała smakołyk w odpowiednim momencie, jeśli psiak najpierw wyrwie się po niego. Z czasem możesz zacząć zwiększać poziom trudności ćwiczenia przez zmienianie układu – tak, by smak leżał bardziej pomiędzy tobą a psem. W najtrudniejszej wersji pies musi przejść nad smaczkiem. 

 trening posłuszeństwa

By ćwiczenie posłuszeństwa u psa miało sens, musisz pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Komendy, których używasz muszą zawsze brzmieć tak samo. Liczy się tutaj nie tylko wypowiedziane słowo, ale także intonacja. Staraj się nie wypowiadać komend kilkukrotnie, a każde poprawne nagrodzone zachowanie nagradzaj – najpierw w formie pochwały słownej, dopiero później przy użyciu smaczka. Pamiętaj także o tym, by kończyć zabawę, kiedy pies wciąż jeszcze jest tobą zainteresowany i chętny do współpracy.

 

Podsumowanie – dlaczego warto spróbować? 

Zamiast traktować zimę jako czas biernego odpoczywania, warto zaproponować swojemu pupilowi aktywny trening intelektualny. Zabawy w domu z psem wcale nie muszą ograniczać się do biegania wokół stołu i ćwiczenia znanych już komend. Możesz wykorzystać długie zimowe wieczory, by przy pomocy kreatywnych zabaw węchowych i ćwiczenia posłuszeństwa pracować nad relacją ze swoim pupilem. Rozwój umysłowy i emocjonalny psiaka, większa dyscyplina, a więc lepsze porozumienie i mniej napięć między wami to tylko niektóre z korzyści płynących z tych aktywności. Z pewnością przełoży się to nie tylko na lepsze samopoczucie psiaka, ale także na twoją świadomość w temacie waszej codziennej współpracy. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl