Kategorie bloga
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Gry i zabawy z psem

0
Gry i zabawy z psem

Gry i zabawy z psem – co warto wiedzieć? 

Zabawa to poza snem właściwie jedna z najważniejszych rzeczy w życiu każdego psiaka. Na pewno zależy wam na szczęśliwym życiu waszego pupila, dlatego też warto zadbać o to, by zabawy z psem w domu i na zewnątrz stały się stałym punktem każdego dnia. Psie zabawy odgrywają ważną rolę w fizycznym i psychicznym rozwoju każdego czworonoga. To także świetna okazja do stworzenia i stopniowego pogłębiania relacji z nim. Zatem jak bawić się psem i dlaczego to tak istotne?  

Dlaczego psie zabawy są takie ważne? 

Pies, który pochodzi przecież od wilka, w procesie udomowienia uległ wielu modyfikacjom genetycznym. W ich wyniku doszło do ważnych zmian w zakresie wzorców psich zachowań. Jedną z zasadniczych i najważniejszych zmian jest przywiązanie się do człowieka. O ile przodkowie psa świetnie radzili sobie bez ingerencji ludzi, o tyle prawidłowy rozwój dzisiejszego psa, jego nastrój i codzienne samopoczucie są w dużej mierze zależne od człowieka i jakości ich wspólnej relacji. W tym kontekście angażujące i ciekawe zabawy dla psa to najlepsza okazja do wytworzenia i pogłębiania więzi emocjonalnej właściciela z pupilem. 

Więź z spem

Psie zabawy to przede wszystkim świetny trening kondycyjny. Gry i zabawy z psem zazwyczaj wiążą się z dużą ilością ruchu na świeżym powietrzu lub w domu, co z kolei pozytywnie wpływa na jakość snu. Dużo ruchu na co dzień to także mniejsze ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i nadwagi w przyszłości. Dla każdego sierściucha zabawa to możliwość trenowania naturalnych umiejętności polowania, walki lub ucieczki, które są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. 

Jakie zabawy dla psa wybierać?

W wymyślaniu zabaw i gier dla psa właściwie nie powinno cię ograniczać nic poza indywidualnymi predyspozycjami twojego pupila. Pamiętajmy, że nie każdy pies musi lubić grę w aportowanie lub zabawę z frisbee. Najważniejsze to obserwować swojego psa i starać się zauważać, na jakie rodzaje gier reaguje z największym zaangażowaniem. Warto również stale rozszerzać program zabaw i przedstawiać psiakowi nowe rodzaje aktywności. W ten sposób zadbasz o jego nieustanny oraz prawidłowy rozwój. Najbardziej popularne zabawy z psem na spacerze to aportowanie, gra w piłkę lub frisbee, wspólne bieganie, zabawa szarpakiem lub też przeciąganie kawałka liny. Oczywiście bawić się można również w domu! W tym przypadku świetnie sprawdzi się m.in. zabawa w chowanego lub gra w poszukiwanie skarbów. W drugim przypadku najlepiej użyć psich przysmaków – nic bardziej nie zmotywuje twojego pupila do poszukiwań.


Pies z szarpakiem

Ciekawe zabawy z psem na inteligencję

Choć wspomniane zabawy są najprostsze i właściwie zawsze działają, głównie stanowią jednak dla Twojego pupila wyzwanie fizyczne. Dobrze kiedy pies poza ciałem musi czasami również wytężyć swój umysł. To w końcu inteligentne stworzenie, które tak samo jak ruchu potrzebuje stymulacji intelektualnej. Zabawy z psem na inteligencję to świetna alternatywa dla gier ruchowych. Coraz bardziej zaawansowane sztuczki z psem, nauka slalomu między twoimi nogami, zabawy węchowe, które mogą polegać na zlokalizowaniu przysmaku w jednym z kilku kubeczków czy też użycie kupionej lub samodzielne przygotowanej edukacyjnej zabawki – to rodzaje aktywności umysłowej, dzięki którym zapewnisz swojemu psiakowi możliwość nauki poprzez kreatywną zabawę. 

Podstawowe akcesoria do zabawy z psem

Choć do wielu gier i zabaw z psem nie będziesz potrzebować żadnych akcesoriów, do wybranych aktywności przyda się kilka drobnostek. Co w takim razie może okazać się pomocne podczas zabawy z pupilem? 

  • piłka lub gumowe frisbee
  • krótki kawałek grubego sznura
  • szarpak
  • stara pluszowa przytulanka
  • edukacyjne zabawki
  • psie przysmaki.

Właściwie wszystkie akcesoria jesteś w stanie kupić, niektóre z nich możesz jednak w prosty sposób wykonać samodzielnie przy niewielkim nakładzie czasu i pracy. Za piłkę może posłużyć papierowa kula dokładnie oblepiona taśmą klejącą, a za pluszową zabawkę twoja własna przytulanka z dzieciństwa. Przy odrobinie fantazji własnoręcznie przygotowana zabawka edukacyjna i psie smakołyki domowej roboty mogą okazać się lepsze niż te ze sklepu! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl