Kategorie bloga
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Kilka słów o psim śnie

0
Kilka słów o psim śnie

Kilka słów o psim śnie

Zdrowy sen jest najlepszą receptą na wszelkie zmartwienia. Wiedzą o tym ludzie, jednak często możemy odnieść wrażenie, że doskonale zdają sobie z tego sprawę także wszystkie psiaki! Ich pomysły dotyczące miejsca i pory spania potrafią być nieprzewidywalne. Spróbujmy zastanowić się, czym różni się spanie człowieka od spania czworonoga, a także odpowiedzieć na kilka nietypowych pytań, np. czemu pies przebiera nogami podczas snu?

Jak dużo śpi pies i kto właściwie śpi więcej – pies czy właściciel?

Choć zarówno ludzie, jak i psy mają różne potrzeby związane z ilością snu niezbędną do regeneracji organizmu, statystyczna odpowiedź powinna brzmieć: pies. Im nasz pupil jest starszy, tym bardziej maleje jego zapotrzebowanie na sen w ciągu doby. W dużej mierze zależy ono nie tylko od danego organizmu, codziennego trybu życia czy diety, ale także rasy. Choć oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły, w zależności od wieku, stanu zdrowia i wielu innych czynników człowiek w średnim wieku do odpowiedniej regeneracji potrzebuje 7–9 godzin snu na dobę. Przyjmuje się z kolei, że zdrowy pies w średnim wieku przesypia ok. 12–14 godzin na dobę. 

Jak śpią psy i czy faktycznie o czymś śnią? 

Prawdopodobnie wszyscy jednogłośnie przyznamy, że nie każdy sen zapewni tyle samo energii do działania. Świadczy o tym nie tyle ilość snu, co jego jakość. Psi sen składa się z dwóch podstawowych etapów – fazy NREM i fazy REM, które podczas dłuższego wypoczynku występują naprzemiennie. Pierwsza z nich to faza wczesnego, płytkiego snu, kiedy psi organizm wycisza się i przygotowuje do fazy właściwego, pełnego wypoczynku. Na tym etapie nasz pupil wciąż jeszcze jest czujny i świadomy. Najczęściej po kilkunastu minutach przechodzi w fazę snu głębokiego (REM). Choć nie ma naukowych dowodów na to, że psy miewają sny, to właśnie w tej fazie twój czworonóg najprawdopodobniej przeżywa ponownie przygody danego dnia, co może objawiać się szybkimi ruchami gałek ocznych, drżeniem łap oraz nieświadomie wydawanymi odgłosami. Zaburzenia w tej fazie snu mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, zachowanie i zdrowie naszego podopiecznego, dlatego warto zadbać o to, by jego sen był głęboki i spokojny.  

Czy pies powinien spać w łóżku z właścicielem?

Psiarze dzielą się na tych, którzy wpuszczają psa do swojego łóżka oraz tych, którzy strzegą do niego dostępu. Oczywiście obydwa podejścia mają swoje plusy i minusy – zarówno dla właścicieli, jak i ich pupili. Trudno więc o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Być może jednak jesteście w gronie tych, którzy przyzwyczaili swojego czworonoga do wspólnego spania z nim, a teraz chcecie go tego oduczyć. Ostrzegamy – może nie pójść gładko. Sprawienie psiakowi wygodnego i odpowiednio dużego materaca o właściwej twardości to idealne rozwiązanie. To jednak nie wszystko – trzeba jeszcze sprawić, by polubił go bardziej niż Twoje łóżko i potraktował jako swoje i tylko swoje miejsce. To świetny pomysł również wtedy, kiedy Twojemu psiakowi zdarza się zasypiać z głową opuszczoną na schodach, na twardej podłodze pod stołem lub w przejściu między łazienką a kuchnią. Jeśli przy okazji legowisko może cieszyć Twoje oko pięknym wzorem, czego chcieć więcej? 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl