Kategorie bloga
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Psie choroby stawów

0
Psie choroby stawów

Psie choroby stawów – jak rozpoznać objawy i jak im zapobiegać?

Nasze kudłate czworonogi cierpią na rozmaite schorzenia stawów. Choroby te nie tylko sprawiają, że ich poruszanie się jest dużo trudniejsze i może być bolesne, ale także odbierają im chęć do zabawy i w efekcie zmieniają energiczne psy w osowiałych smutasów. Psie choroby stawów mogą dotknąć nie tylko dużych, starszych i wielokrotnie kontuzjowanych pupili, ale także małe, młode i aktywne pieski. Podpowiadamy, na jakie objawy powinniśmy być szczególnie wyczuleni, jak ich nie przeoczyć, co robić, kiedy rozpoznamy już daną dysfunkcję oraz jak przeciwdziałać chorobie zawczasu.  

Psie choroby stawów – rodzaje 

Podobnie jak w przypadku ludzkich schorzeń ortopedycznych, problem zwyrodnień stawów u psów jest dość złożony. Takowe mogą rozwinąć się na skutek predyspozycji genetycznych, mechanicznych urazów czy też niewłaściwej diety. Pamiętajmy, że dopiero po wizycie u wykwalifikowanego weterynarza możemy liczyć na pewną diagnozę. Samodzielne i wczesne rozpoznanie niektórych objawów z pewnością będzie jednak pomocne. Zaobserwowany przez nas ból stawów u psa prawdopodobnie oznacza jedną z trzech najczęściej spotykanych dolegliwości. 

Zwyrodnienie stawów

Występuje najczęściej u większych i największych psów, szczególnie narażone są również  czworonogi z nadwagą lub w podeszłym wieku. Zazwyczaj do zmian zwyrodnieniowych u psów dochodzi w stawach międzykręgowych lub stawie biodrowym, kolanowym, ramiennym, nadgarstkowym oraz łokciowym. Mikrouszkodzenia powierzchni stawów prowadzą do zmniejszenia ilości mazi stawowej, co skutkuje ograniczoną ruchomością stawu oraz bólem. Wczesne objawy to przede wszystkim problemy z podnoszeniem się, trudności z wchodzeniem lub schodzeniem po schodach, wskakiwaniem na kanapę lub do samochodu oraz unikanie zabaw i ogólna niechęć do ruchu. Choroba ta ma charakter postępujący, dlatego tak istotne jest, żeby udać się na konsultację weterynaryjną jak najszybciej po rozpoznaniu objawów. 

Zapalenie stawów

W przypadku tej dolegliwości oprócz problemów z poruszaniem się u psa oraz osowiałością i niechęcią do spacerowania, alarmujący powinien być dla nas ogólny wygląd stawów – psie kończyny mogą być sztywne, a stawy nabrzmiałe. Trudności i ból towarzyszący poruszaniu się mogą być najbardziej dotkliwe po dłuższym odpoczynku. W przypadku zapalenia infekcyjnego (spowodowanego przez drobnoustroje) wspomnianym objawom może także towarzyszyć gorączka i powiększone węzły chłonne. 

Dysplazja stawów

Nazwa ta to dość szerokie określenie różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania psich stawów.  Można więc w ten sposób opisać zarówno niedorozwój kończyny, jak i rozluźnienie struktur stawowych. Również w tym przypadku do objawów zaliczymy trudności z poruszaniem się i charakterystyczny „sztywny” chód oraz niechętne kładzenie się na twardym podłożu. Ciężkie przypadki dysplazji mogą wymagać przeprowadzenia operacji danego stawu. 

Choroby stawów u psów – leczenie i przeciwdziałanie 

Najczęściej występujące choroby stawów u psa, zwłaszcza na wczesnym etapie, mają podobne objawy, dlatego też kluczową kwestią jest szybkie rozpoznanie konkretnego schorzenia przez weterynarza ortopedę i zastosowanie skutecznego leczenia. Niezależnie jednak od tego, jako właściciel masz znaczący wpływ na zdrowie swojego podopiecznego. Przede wszystkim to, co pies je, ma istotny związek ze stanem jego stawów i kości. Zadbaj więc o to, by jego dieta była odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze.  Być może warto rozważyć suplementację? Regularnie kontroluj także wagę swojego psa. By pomóc mu utrzymać dobrą sylwetkę, nie szczędź swojemu sierściuchowi długich spacerów i częstych zabaw na świeżym powietrzu. Kolejną kluczową kwestią są warunki, w jakich śpi, nie bez znaczenia pozostaje więc to, jaki materac dla psa wybierzesz. 

Nie mamy wpływu na genetyczne uwarunkowania naszego pupila. Możemy jednak zadbać o to, by jego codzienne życie było aktywne i komfortowe. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań prowadzących do ograniczenia ryzyka wystąpienia u niego chorób stawów w przyszłości jest używanie właściwie dobranych i starannie wykonanych psich materaców i legowisk. Dobrze wiemy, jak istotny jest zdrowy i komfortowy sen w życiu każdego psa, dlatego też w naszej ofercie znajdą Państwo nie tylko przenośne pady dla młodych i energicznych psiaków, ale także materace ortopedyczne dla starszych i najbardziej wygodnickich pupili.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl