Kategorie bloga
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Specjalne potrzeby starszych psów - o czym należy pamiętać? Odpowiadamy!

0
Specjalne potrzeby starszych psów - o czym należy pamiętać? Odpowiadamy!

Każdy właściciel czworonożnego przyjaciela wie, jak ogromną radością jest jego obecność. I choć mogłoby się wydawać, że opieka nad zwierzęciem nie wymaga specjalnej wiedzy, to w przypadku starszych psów jest ona konieczna. Wraz z upływem czasu senior potrzebuje nie tylko więcej uwagi, ale także warunków w pełni dostosowanych do jego wieku. Zastanawiasz się, jakie są specjalne potrzeby starszych psów? Odpowiadamy!

Kiedy psy zaczynają się starzeć?

Proces starzenia jest kwestią zupełnie indywidualną. Wszystko zależy od wielkości psa, jego rasy, a nawet tego, jak wyglądało jego dotychczasowe życie. Ogromny wpływ mają również przebyte choroby, dieta, a nawet wszelkie nabyte podczas codziennego funkcjonowania urazy. Ponadto uważa się, że rasy małych psów żyją o wiele dłużej w porównaniu do zwierząt o większej wadze. Czas egzystencji w przypadku tej pierwszej grupy określa się między 15 a 20 lat. Natomiast większe pupile żyją od 10 do 15 lat. Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, kiedy tak naprawdę pies przechodzi w wiek starczy. Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli natomiast pupil przeżył ⅔ swojego życia, to znaczy, że starość jest już za rogiem.

Czy potrzeby psa ulegają zmianie wraz z wiekiem?

Upływający czas zawsze daje o sobie znać. Tyczy się to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Psy, które przeżyły już większość swojego życia, często potrzebują większej uwagi. Wiąże się to przede wszystkim z pojawiającymi się schorzeniami, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ponadto proces starzenia można rozpoznać po zachowaniu zwierzaka. Pupil staje się wolniejszy, a jego reakcje są znacznie spokojniejsze niż dotychczas. Co więcej, pojawiają się problemy ze wzrokiem, słuchem, układem oddechowym, a nawet ze stawami. To wszystko sprawia, że pies potrzebuje nie tylko opieki swojego właściciela, ale przede wszystkim towarzystwa, miłości i zrozumienia.

Specjalne potrzeby starszych psów - o czym należy pamiętać?

Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów opieki nad starszym psem jest profilaktyka. Regularne wizyty u weterynarza z pewnością okażą się pomocne, nie tylko wtedy, gdy stan zdrowotny tego wymaga. Warto więc odwiedzać zaufanego specjalistę, aby sprawdzić, czy nie pojawiają się rozmaite choroby, które mogą wywołać uciążliwe dolegliwości. Ponadto istotna jest również dieta. Z uwagi na zmniejszoną ilość ruchu, a także schorzenia wieku starczego trzeba zadbać o odpowiednie odżywianie. W tej kwestii również warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać karmę w pełni dostosowaną do potrzeb pupila. Warto jednak urozmaicać codzienną dietę lekkostrawnymi dodatkami w postaci na przykład warzyw.

Spacery - ile razy dziennie trzeba wychodzić ze starszym psem?

Ilość spacerów zależna jest przede wszystkim od zdrowia pupila. Często bywa tak, że dokuczające schorzenia utrudniają długie spacery, a każde wyjście na świeże powietrze jest ogromnym wyzwaniem. W takim przypadku warto skrócić czas przebywania poza domem do minimum. Należy również unikać długich wycieczek lub wymagających tras. Tak naprawdę wszystko zależne jest od psa i jego potrzeb. Warto również obserwować zachowanie pupila podczas spacerów, co powinno znacznie ułatwić dostosowanie ich intensywności w ciągu dnia. Nie należy natomiast całkowicie rezygnować z aktywności, która jest niezwykle ważna dla zdrowia pupila.

Czy starsze psy potrzebują spokoju?

Wraz z wiekiem pies staje się mniej aktywny, a jego ulubionym zajęciem staje się odpoczynek. Ważne jest również, aby zapewnić pupilowi właściwe warunki na co dzień. Przede wszystkim należy zadbać o ciszę i spokój. Nagła zmiana otoczenia, harmider czy wszechogarniający chaos nie sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa. Należy więc ograniczyć wszelkie aktywności, które zakłócają spokojne funkcjonowanie ukochanego pupila. Dla wielu właścicieli proces starzenia wiąże się ze smutkiem i niepokojem. Zaspokojenie specjalnych potrzeb seniora ma ogromny wpływ na jego zdrowie, a także samopoczucie. Warto więc w tym czasie szczególnie zadbać o swojego czteronożnego przyjaciela i stworzyć mu idealne warunki.

Pies - najlepszy przyjaciel człowieka

Wszystkie wyżej wymienione wskazówki z pewnością mają ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie pupila. Jednak to właśnie obecność człowieka jest dla niego bezcenna w okresie starzenia. Z tego względu warto poświęcić psu więcej czasu, okazać miłość i zrozumienie. Jest to idealny czas na głaskanie, przytulanie i urocze pogawędki. Ponadto warto zadbać o wygodne miejsce dla swojego pupila i w każdym pomieszczeniu umieścić dla niego ortopedyczne pady, czyli wysokiej jakości materace przeznaczone dla psów. Mile widziane są również welurowe kocyki, które sprawią, że odpoczynek będzie znacznie przyjemniejszy. Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie są specjalne potrzeby starszych psów, to jedną z najważniejszych jesteś właśnie Ty. Opiekun i przyjaciel, który stworzył dom i obdarzył pupila ogromną miłością.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl